Центр бере свій початок з Науково-дослідного та навчального центру «Фізика, механіка та технології неоднорідних систем», створеного наказом ректора Київського університету імені Тараса Шевченка № 752-32 від 05.11.1993. На його базі спільним наказом Київського національного університету імені Тараса Шевченка та НАН України № 197/102 від 26.05.1997 було створено Навчально-науковий центр «Фізико-хімічне матеріалознавство» Київського національного університету імені Тараса Шевченка, який надалі було перейменовано в Навчально-науковий центр «Фізико-хімічне матеріалознавство» Національної академії наук України (Розпорядження Президії НАН України № 322 від 17.05.2017).
Постановою Президії НАН України № 291 від 12.07.2023 Навчально-науковий центр «Фізико-хімічне матеріалознавство» Національної академії наук України перейменовано в Центр інформаційно-аналітичного та технічного забезпечення моніторингу об’єктів атомної енергетики Національної академії наук України.
Центр є правонаступником усіх прав та обов’язків Науково-дослідного та навчального центру «Фізика, механіка та технології неоднорідних систем» Київського університету імені Тараса Шевченка.
Основні напрямки наукової діяльності Центру:
- Розроблення інформаційно-аналітичного та технічного забезпечення комплексного моніторингу довкілля на територіях розміщення техногенних об’єктів.
- Розроблення підходів, методів та засобів для побудови систем фізичного захисту об’єктів критичної інфраструктури.
Пріоритетні наукові завдання Центру:
- Розроблення математичних засобів моделювання забруднення компонентів довкілля та оцінки ризику для здоров’я персоналу і населення при різних режимах роботи техногенних об’єктів.
- Розроблення спеціалізованих інформаційно-аналітичних систем (бази даних і знань, модулі моделювання та прогнозування, модулі аналізу та візуалізації даних, модулі оцінки збитків, модуль генерування управлінських рішень та інші спеціалізовані модулі) для вирішення задач моніторингу довкілля та управління екологічною і радіаційною безпекою на територіях розміщення потенційно-небезпечних об’єктів.
- Розроблення систем підтримки прийняття управлінських рішень під час надзвичайних ситуацій, пов’язаних з хімічними або радіаційними загрозами для населення та навколишнього середовища, на основі використання методів штучного інтелекту та імерсійних технологій.
- Розроблення математичних та комп’ютерних засобів побудови оптимальних за різними критеріями систем моніторингу стану навколишнього середовища на техногенно навантажених територіях.
- Створення нових алгоритмів візуалізації результатів досліджень із застосуванням технологій доповненої реальності.
- Розвинення методів дистанційного пошуку та локалізації просторово-розподілених ядерно радіаційних матеріалів і джерел іонізуючого випромінювання на основі БПЛА.
- Розроблення нових методів ідентифікації радіоактивних матеріалів на основі спектрометричних даних.
- Розроблення технічних засобів нового покоління для вимірювання з високою точністю концентрації небезпечних речовин, рівня радіації та метеорологічних показників в атмосферному повітрі.
- Розроблення нових методів попередження надзвичайних ситуацій терористичного характеру на об’єктах критичної інфраструктури з використанням імпульсних радіолокаційних, акустичних, оптоелектронних та інфрачервоних засобів.
- Розроблення методів експертного оцінювання терористичних загроз на основі дослідження сценаріїв вторгнення на об’єкти енергетики, військові об’єкти тощо.
- Створення закамуфльованих, малогабаритних комбінованих випромінюючих, приймальних та перетворюючих пристроїв з використанням різних видів хвиль для виявлення та попередження загроз терористичного характеру на об’єктах критичної інфраструктури.